Jeremy Clarkson o...  

Alfie Romeo Brera

"Powiedzieć znajomym na przyjęciu, że jeździ się Nissanem Almerą, to jak powiedzieć, że ma się wirusa Ebola i właśnie zamierza się kichnąć"

Focus po zderzeniu przy prędkości 200 km/h Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)

Totalna masakra - tak można opisać uderzenie kompaktowego samochodu w ścianę, przy prędkości prawie 200 km/h. Ofiarą takiego eksperymentu padł - wydawałoby się, bezpieczny - Ford Focus. Testy zderzeniowe przeprowadzane przez Euro NCAP odbywają się przy prędkości 64 km/h (40 mph), jednak wypadki z wyższymi prędkościami nie są rzadkością. Dlatego ekipa brytyjskiego programu Fifth Gear postanowiła sprawdzić jak wygląda zderzenie ze ścianą przy 192 km/h (120 mph).

 

 

 

Efekt takiego zderzenia robi wrażenie. Symulacja przedstawiona na filmie odpowiada czołowemu zderzeniu dwóch Fordów Focusów, pędzących na siebie z prędkością 200 km/h. Kraksa dwóch samochodów jadących z taką prędkością wydaje się mało prawdopodobna, jednak w przypadku czołowego zderzenia kompaktowego auta z TIR-em, ich prędkości nie muszą być tak imponujące, aby całe zdarzenie skończyło się podobnie.

 

Fifth Gear postanowił sprawdzić jak w takiej sytuacji zachowa się popularny Focus pierwszej generacji. Choć nie jest to najnowsze auto, to dość dobrze pokazuje jak zachowa się przeciętny pojazd, jeżdżący po naszych drogach. Mimo, że łatwo przewidzieć efekt, to i tak warto obejrzeć film, który pokazuje jak wielkie są zniszczenia podczas zderzenia przy takiej prędkości. 

Załączniki:
Pobierz (brdpredkosc.pdf)Prędkość[Materiały dotyczące prędkości]534 Kb
 

Testy na komórkę

Google_Play_logo

Zamów nowości

Nowości w nauce jazdy w Zamościu
W każdej chwili możesz SAM zrezygnować z newslettera.