Jeremy Clarkson o...  

BMW M5

"Od zera do 60 mph zabiera mu tylko 5 sekund... i 17 galonów paliwa"

Ubranie - nauka zimowej jazdy
(3 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)
Szkolenie - Bezpieczeństwo ruchu drogowego
wtorek, 11 grudnia 2012 20:57

zimanaukajazdy2Czapki, rękawiczki, kozaki i grube kurtki to atrybuty kierowców zimą. Dobór garderoby, jeśli zamierzamy prowadzić w niej samochód, ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Najbardziej groźne, gdyż ograniczające widoczność, są grube czapki i kaptury, które należy zdjąć przed rozpoczęciem podróży.

 

 

Założony na głowę kaptur radykalnie zawęża pole widzenia, utrudnia korzystanie z lusterek i obserwowanie innych uczestników ruchu.

 

Gruba czapka może dodatkowo zsunąć się na oczy i całkowicie uniemożliwić prowadzenie auta - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - Warunki atmosferyczne utrudniają jazdę zimą, więc nie obniżajmy dodatkowo poziomu bezpieczeństwa poprzez niewłaściwy dobór odzieży - dodaje.

 

Nie wolno prowadzić samochodu w rękawiczkach wykonanych z włókien nieposiadających odpowiedniej przyczepności, takich jak np. wełna czy bawełna. Należy także unikać rękawiczek z jednym palcem lub grubych. Mogą one uniemożliwiać prawidłowe trzymanie kierownicy. Najlepsze do prowadzenia samochodu są skórzane rękawiczki z pięcioma palcami. Najlepiej wozić jedną taką parę w schowku na zmianę - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

 

Przed wejściem do samochodu należy oczyścić buty ze śniegu i osuszyć, przynajmniej na dywaniku samochodowym. Mokre buty mogą np. zsunąć się z pedału hamulca. 

 

Niebezpieczna jest także gruba czy szeroka podeszwa, gdyż ogranicza odczuwanie nacisku przenoszonego na pedały lub może spowodować naciśnięcie dwóch pedałów jednocześnie - wyjaśniają trenerzy. Obuwie nie może również ograniczać ruchów w kostce. Do jazdy nie nadają się wysokie sztywne kozaki czy buty trekkingowe.

 

Kurtka nie może ograniczać ruchów kierowcy. Gdy temperatury spadną znacznie poniżej zera i grube skafandry staną się niezbędne, należy zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu po ogrzaniu wnętrza i zdjąć krępującą ruchy odzież.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

 

 

Testy na komórkę

Google_Play_logo

Zamów nowości

Nowości w nauce jazdy w Zamościu
W każdej chwili możesz SAM zrezygnować z newslettera.