Jeremy Clarkson o...  

Alfie Romeo Brera

"Powiedzieć znajomym na przyjęciu, że jeździ się Nissanem Almerą, to jak powiedzieć, że ma się wirusa Ebola i właśnie zamierza się kichnąć"

Potrafisz obrać ziemniaka jedną ręką, czytając gazetę?
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Szkolenie - Bezpieczeństwo ruchu drogowego
niedziela, 09 listopada 2014 19:13

Być może, ale o ziemniaku nie przeczytasz w kodeksie drogowym. Stalexport Autostrada Małopolska przeprowadziła kampanię edukacyjną poświęconą rozważnemu korzystaniu z telefonu podczas jazdy samochodem.

 

 Działaniom towarzyszy hasło „Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!”.

Kampanię włączyła się także Małopolska Komenda Wojewódzka Policji. Akcja ma pomóc kierowcom zrozumieć, że stosowanie się do przepisów Kodeksu drogowego w kwestii używania telefonów komórkowych w czasie jazdy może uratować życie ich samych oraz pasażerów.

Sześciu na dziesięciu kierowców wie, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest niezgodne z przepisami Kodeksu drogowego, tymczasem blisko 70% z nich rozmawia przez telefon, trzymając słuchawkę w dłoni. Ośmiu na dziesięciu kierowców przyznaje, że używanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu jest niebezpieczne, przy czym ponad połowa z nich rozmawia w trakcie jazdy, trzymając telefon w ręce, a co piąty pisze i odczytuje SMS-y*.

Kampania „Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!” jest skierowana nie tylko do prowadzących, ale też do pasażerów, których zachowania również mogą wpływać na bezpieczeństwo kierującego samochodem.

Na potrzeby akcji przygotowano spoty internetowe i radiowe (emisje w Antyradiu i Esce) oraz stronę www.badzsmart.pl, na której internauci mogą zapoznać się z wynikami badań, poradami dla kierowców i pasażerów oraz informacjami dotyczącymi korzystania z telefonów podczas jazdy w innych krajach.

 

 

 

Poprzez aplikację konkursową internauci mogą też pisać krótkie wiadomości, które zachęcą kierowców, aby z telefonów korzystali rozważnie. Autorzy najlepszych tekstów zostaną nagrodzeni zestawami głośnomówiącymi do samochodu oraz uchwytami na telefon.

SAM we współpracy z policją opracowała też katalog porad, jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy. Poradniki będą wręczane kierowcom przez funkcjonariuszy policji podczas rutynowych kontroli pojazdów na A4 Katowice – Kraków. Podróżujący tą trasą otrzymają ulotkę z wybranymi wskazówkami w punktach poboru opłat.

141010100159_badz_sma4rt_large

 

141010100221_badz_sma4rt_infografika_large

Samsung zaproponował w tym roku telefony wyposażone w aplikację, która blokuje wiadomości i połączenia przychodzące, gdy samochód jedzie z prędkością ponad 20 km/h. Więcej tego rodzaju przykładów można poznać w tekście Klient pod opieką marki . Z kolei wyjątkowo mocną kampanię przestrzegającą kierowców przed rozpraszaniem się komórką w czasie jazdy przygotowała kilka lat temu walijska policja.

 

Testy na komórkę

Google_Play_logo

Zamów nowości

Nowości w nauce jazdy w Zamościu
W każdej chwili możesz SAM zrezygnować z newslettera.