Co ma test łosia do nauki jazdy?

Na hamowanie czasem jest za późno. W takich sytuacjach nagle pojawiającą się przeszkodę należy awaryjnie ominąć. Ten manewr nazywany jest testem łosia: Test łosia to test, który muszą przejść i zaliczyć wszystkie nowe samochody zanim zostaną wprowadzone na rynek. Polega na przejechaniu samochodem slalomu pomiędzy słupkami z odpowiednią prędkością. Służy do testowania stabilności pojazdu podczas wykonywania gwałtownych manewrów.

Zaraz, ale co to ma wspólnego z nauką jazdy? Obejrzyj film – przekonasz się, że ma wiele wspólnego!

Film przedstawia wykonanie awaryjnego ominięcia przeszkody. Manewr potocznie zwany testem łosia. Zwróć uwagę – trener nakazuje nam zdjąć nogę z gazu co umożliwia dociążenie przodu samochodu (poprawia przyczepność kół którymi przecież „kierujemy”), a także lekkie hamowanie silnikiem.

Jaki to ma związek z nauką jazdy?

Częstym błędem popełnianym zarówno podczas jazd jak i egzaminu na prawo jazdy jest wciskanie sprzęgła podczas wjazdu na skrzyżowanie, w zakręt, lub po prostu w celu zwolnienia, wyhamowania samochodu. Działanie takie ma skutek wręcz odwrotny! Samochód nie dość, że nie zwalnia, to w wielu przypadkach… przyśpiesza.

Jeśli przyzwyczajenie wciskania sprzęgła w trudnych  sytuacjach wejdzie Ci w krew – nie poradzisz sobie w sytuacji awaryjnej – skąd wiesz, że takiej mieć nie będziesz?

Wiemy, że podczas jazdy Twój zdrowy rozsądek i instynkt podpowiada Ci coś zupełnie innego niż to co nakazuje instruktor. Zaufaj nam i przekonaj się, że to co proponuje instruktor jest dla Ciebie bezpieczne i… wygodne. Kusi aby wcisnąć sprzęgło? Za 5… 6 razem w tyle głowy będzie kiełkować myśl „Wciśnij sprzęgło!”. Przyjdzie czas już nie będziesz o tym myśleć bo to po prostu bezpieczne a instruktor powie „A nie mówiłem?” 🙂

Najczęściej popełniane błędy podczas egzaminu

Czytaj więcej o teście łosia

Awaryjne omijanie przeszkody

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *