Coraz mniej chętnych na kurs nauki jazdy. Podobno młodzież woli MZK

nauka jazdy w zamosciuLiczba chętnych na kurs nauki jazdy spadła średnio przynajmniej o połowę, miesięcznie 100 szkół nauki jazdy w kraju zamyka swoją działalność. To wina zmian w egzaminowaniu? Podobno nie. A właściwie nie tylko, bo winę za ten stan rzeczy ponoszą młodzi ludzie, którzy „w większych miastach” wybierają komunikację miejską, no ale gdyby tak było to w Zamościu będącym „mniejszym” miastem mielibyśmy naukojazdowe eldorado.

 

 

Ministerstwo Transportu tłumaczy się, że tak liczne plajty to efekt niżu demograficz­ne­go i zmiany przyzwyczajeń. Sugeruje, że młodym wystarcza komunikacja miejska. Teza szybko została podchwycona przez jedną z gazet nazywaną „opiniotwórczą”.

Właścicielom szkół nauki jazdy trudno uwierzyć w to, że zapaść na rynku szkoleń spowodowana została niżem demograficznym i nagłą (skokową) zmianą przyzwyczajeń.

WORD Zamość – mniej instrukrotów

W Zamościu liczba egzaminów zmniejszyła się o 30 %. WORD ratuje się zmniejszaniem wymiaru zatrudnienia do 3/4 lub 1/2 etatu. W Ośrodku nie pracuje już trzech pracowników, którzy mieli świadczenia emerytalne.

Mniej pracy w WORD Lublin

Jeszcze gorzej jest w Lublinie, gdzie liczba egzaminów spadła o 40%. Jeśli przed 19 stycznia 2013 liczba egzaminów wynosiła ok 450, to dziś egzaminuje się maksymalnie 270 osób. Planowane jest jednak otwarcie placówki w Puławach.

Kursanci cieszą się

Szkoły nauki jazdy (te które jeszcze funkcjonują) chcąc zawalczyć o klienta obniżają koszty szkolenia. Balansująca na granicy opłacalności cena kursu sprzed 19 stycznia 2013, dziś uległa znacznemu obniżeniu. Obecnie kurs nauki jazdy można w Zamościu zrobić poniżej 800 zł (podczas gdy przed zmianami średnia cena kursu wynosiła ok 1200 zł). Tylko czy maksymale obniżanie kosztów szkolenia to powód do radości?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *