Długość drogi hamowania… pociągu

Długość drogi hamowania… pociągu

Zapewne na wykładach niejednokrotnie słyszeliście o drodze hamowania: „Droga hamowania – odległość przebyta przez pojazd w czasie…”. OK OK tyle sucha teoria, ale czy była mowa o… pociągu?

W swoich skryptach z kursu nauki jazdy możecie bez trudu odnaleźć rysunki przedstawiające zależność drogi hamowania od stanu nawierzchni i prędkości pojazdu. Poszukajcie jednak informacji o drodze hamowania pociągu…

 

…ok już nie szukajcie. Nie znajdziecie.

 

Czy 39 km/h to dużo?

To mniej więcej tyle ile wynosi prędkość galopującego bizona 🙂 Zakładam, że wasze auto nie waży więcej niż 1,5 tony, zatem zatrzymanie takiej masy na odcinku kilkunastu metrów nie powinno nastręczyć większych kłopotów.

 

Kiedy zatrzyma się jadące po szynach 5 tyś ton?

Tyle ważyć bowiem może skład towarowy. 

Poniżej film przedstawiający drogę hamowania pociągu jadącego z prędkością 39 km/h. Niestety nie jest znana masa oraz rodzaj składu.

Przestrogą niech będzie fakt, że samochód ważący 1,5 tony w zderzeniu z pociągiem o masie kilkuset lub nawet kilku tysięcy ton nie ma żadnych szans.

Maszynista, widząc samochód na przejeździe,może tylko włączyć nagłe hamowanie, czekać na zderzenie, a później szacować straty. Pociąg niezatrzyma się w miejscu. Droga hamowania pociągu towarowegoo masie 1800 ton, jadącego z prędkością 50 km/h to około 500 metrów.

 

http://www.youtube.com/watch?v=323CXtVxERg

 

Przepisy

  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.
  2. Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.

Źródło Art 28. pkt 1., 2. Ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Zwróć uwagę, że nie ma nigdzie mowy o tym jakie środki ostrożności mamy zachować podczas pokonywania przejazdu kolejowego strzeżonego i niestrzeżonego. Zasady te dotyczą każdego rodzaju przejazdu kolejowego.

 

Bezpieczny przejazd zależy od Ciebie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *