Egzamin na prawo jazdy – będzie dużo łatwiej!

naukajazdyzamosc_egzamin

naukajazdyzamosc_egzaminZdawalnośc egzaminu na prawo jazdy wynosi w Polsce ok 30%. Zdawalność WORD w Zamościu plasuje się na podobnym poziomie. Zdający część winy zrzucają na fakt, że egzamin na prawo jazdy   przeprowadzany jest na nieznanym im samochodzie. Już wkrótce ma się to zmienić – egzamin na prawo jazdy będzie można zdawać na samochodzie OSK – na początek w Zielonej Górze, ale to dopiero początek!

 

Kursanci wybierając naukę jazdy pilnują tego, aby używano tam takich samych modeli samochodów, na jakich będą później zdawać egzamin. Pojazdy wybierane są przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, co w następstwie zmusza szkoły nauki jazdy do wymiany swojej floty. Jednak nawet szkolenie na tym samym modelu nie jest sytuacją idealną dla kursanta – egzemplarze, na których się uczą często pracują nieco inaczej i są bardziej zużyte. Podczas egzaminu zdający potrzebuje chwili, aby przyzwyczaić się do nowego pojazdu, ale często w tym czasie zdąży już oblać egzamin.

 

Osoby egzaminowane w Jeleniej Górze będą miały wybór, czy chcą jeździć samochodem WORD, czy może wybrać pojazd ze swojej nauki jazdy. Przyszłemu kierowcy da to możliwość zdawania egzaminu w znanym aucie.

Zdawanie egzaminów na samochodach szkół jazdy nie jest niczym szczególnym. W Europie jedynie w Polsce i na Litwie egzamin przeprowadzany jest z wykorzystaniem samochodu ośrodka egzaminacyjnego. W innych krajach są to auta szkół nauki jazdy, a nawet prywatne samochody należące do rodziny lub znajomych kursantów.

 

Jeśli nowy sposób egzaminowania sprawdzi się w Zielonej Górze, to zostanie wprowadzony w pozostałych WORD-ach na terenie całego kraju. Zarówno aktualne, jak i nowe przepisy, które będą obowiązywać od 19 stycznia, pozwalają na przeprowadzanie egzaminu w samochodzie szkoły nauki jazdy. Jedynym problemem jest dostosowanie systemu informatycznego WORD-u i zainstalowanie sprzętu rejestrującego przebieg egzaminu.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *