Jesienno-zimowe porady dla kierowców

mgla_nauka_jazdy_zamosc

mgla_nauka_jazdy_zamoscOkres jesienno-zimowy to czas, kiedy na drogach jest ślisko, pada deszcz lub śnieg, wcześnie zapada zmrok. Kierowcy poruszający się w takich warunkach powinni zachować szczególną ostrożność. Świętokrzyscy policjanci radzą jak w tym okresie uniknąć zagrożeń.

 

Zasady jazdy w warunkach jesienno-zimowych

 1. Pamiętaj o zmianie opon z letnich na zimowe.
 2. Podczas każdej jazdy pamiętaj, że wszelkie manewry związane ze zmianą prędkości i kierunku jazdy wymagają na ogół znacznie więcej czasu.
 3. Zachowaj większy odstęp od poprzedzającego nas samochodu. 
 4. Przed wyruszeniem w drogę zwracaj uwagę na komunikaty dotyczące prognozy pogody i stanu dróg.
 5. Przed jazdą oczyść z zewnątrz i od środka wszystkie szyby, utrzymywać je w czystości; przed jazdą pamiętajmy o napełnieniu zbiorniczka z płynem do spryskiwaczy ( w okresie jesienno/zimowym nie napełniajmy go wodą).
 6. Regularnie czyść szkła wszystkich reflektorów, usuwajmy śnieg z dachu samochodu, gdyż podczas hamowania śnieg może obsunąć się na szybę i ograniczyć widoczność.
 7. Pamiętaj o włączeniu odpowiednich świateł w pojeździe, a podczas mgły włączaj światła przeciwmgielne.
 8. Poruszaj się wolniej, nie przeceniajmy własnych umiejętności.
 9. Utrzymuj bezpieczną odległość między jadącymi pojazdami i pamiętajmy, że droga hamowania przy padającym deszczu lub śniegu jest wydłużona.
 10. Zachowaj większy odstęp od poprzedzającego samochodu podczas jazdy we mgle.
 11. Zachowuj szczególną ostrożność, gdyż błoto lub śnieg wydobywające się spod kół poprzedzającego nas auta, może w każdej chwili znacznie ograniczyć widoczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *