Dokumenty poproszę… Czyli spokojnie, to tylko kontrola drogowa

kontolapolicja

Dokumenty poproszę… Czyli spokojnie, to tylko kontrola drogowa

kontolapolicjaWcześniej czy później czeka Cię pierwsza kontrola drogowa. To sytuacja stresująca dla obu stron – dla policjanta i dla Ciebie. Zatrzymanie do kontroli drogowej wywołuje niepokój u niemal każdego kierowcy. Jednak w stresie jesteśmy nie tylko my – pamiętajmy, że policjant zawsze musi się liczyć z tym, że przypadkowo zatrzyma np. uzbrojonych przestępców wracających z akcji. Właściwe postępowanie obu stron może szybko rozładować atmosferę.

 

 

Eleganckie zatrzymanie samochodu to najlepszy wstęp do rozmowy

Przepisy nakazują policjantowi podanie sygnału do zatrzymania w taki sposób, by kierowca mógł bezpiecznie zatrzymać pojazd we wskazanym miejscu. Łatwo ten warunek spełnić przy tzw. rutynowej kontroli, trudniej – gdy zatrzymuje się pędzące auto po zmierzeniu jego prędkości. Mimo wszystko, szczególnie w tej drugiej sytuacji, starajmy się bez pisku opon stanąć we wskazanym miejscu – inaczej naprawdę trudno będzie przekonać policjanta, że wprawdzie przekroczyliśmy nieco prędkość, ale w pełni panowaliśmy nad autem.

 

Coraz częściej sygnał do zatrzymania policjanci podają z radiowozu. Pamiętajmy, że możemy zostać zatrzymani z samochodu, także nieoznakowanego. Trzeba też wiedzieć, że przepisy nakazują zatrzymanie pojazdu w miejscu, w którym nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu – policjant może więc nakazać nam jazdę za radiowozem. Na koniec wspólnej podróży niech nie zdziwią nas manewry policyjnego auta – powinno ono, jeśli to możliwe, ustawić się za zatrzymanym pojazdem.

 

Czytaj więcej
Dokumenty poproszę, czyli jak wygląda kontrola drogowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *