Który pas po wykonaniu skrętu na skrzyżowaniu?

uvs120224-002naukajazdyzamosc

uvs120224-002naukajazdyzamoscPrzepisy (Ustawa Prawo o ruchu drogowym) nakazują nam jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, stąd konieczność jazdy prawym pasem ruchu. Jazda innym pasem niż prawy jest… karalna. Wspomniane przepisy nic jednak nie mówią o tym który pas ruchu należy zając po wykonaniu manewru skrętu na skrzyżowaniu. Większość z Was uważa, że musimy zając prawy pas. Czy zajęcie innego niż prawy jest błędem na egzaminie?

 

 

Nie jest!

Zajmując jednak inny pas niż prawy sam/a dokładasz sobie dodatkowego manewru – manewru zmiany pasa ruchu na prawy właśnie. Jechać bowiem powinniśmy możliwie blisko prawej a zatem prawym pasem ruchu. Pamiętaj jednak, że każdy dodatkowy manewr to Twój potencjalny błąd na egzaminie. Po co zatem dokładać sobie dodatkowych, niepotrzebnych manewrów? Zajmując zatem pas inny niż prawy – na własne życzenie komplikujemy swoją jazdę.

 

Z drugiej jednak strony zajęcie lewego pasa ruchu może być w niektórych sytuacjach… ułatwieniem. Zwróć uwagę, że w przedstawionej na filmie sytuacji, po wykonaniu skrętu w lewo wykonujemy kolejny manewr – także skrętu w lewo. Kierujący w tej sytuacji zajął lewy, właściwy do skrętu w lewo pas, po to właśnie aby na bardzo krotkim odcinku drogi nie wykonywać zmiany pasa. Oczywiście można było zająć dowolny pas, jednak taki manewr znacznie upraszcza jazdę.

 

 

Po opuszczeniu skrzyzowania mozemy zająć dowolny pas ruchu zgodny z dalszym kierunkiem jazdy. Jeżeli nasz dalszy kierunek jazdy jest w prawo a na pasie ruchu do skrętu w prawo stoi autobus-na pasie jest umiejscowiony znak poziomy linia przystankowa-możemy zająć pas lewy a następnie zgodnie z przepisami ruchu drogowego zmieniamy pas na prawy. Pamiętajmy o szczególnej ostrożności podczas przejeżdżania obok przystanków komunikacji miejskiej i przejść dla pieszych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *