Masz już prawo jazdy? Wybierasz się na kurs? Poczytaj zanim wyjedziesz na wakacje

Żujesz gumę podczas jazdy samochodem? Częstujesz dzieci landrynkami w czasie podróży? Widać nie zdajesz sobie sprawy, jak łatwo udławić się nimi podczas nagłego hamowania.

Według badań przeprowadzonych przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) jedzenie i picie w czasie jazdy jest bardziej niebezpieczne niż korzystanie z telefonów komórkowych. Może doprowadzić do zachłyśnięcia, udławienia lub poparzenia. Bardzo rozprasza też kierowcę, przez co mniej uwagi poświęca on sytuacji na drodze.

 

 

Czytaj więcej: Żujesz gumę podczas jazdy samochodem?

 

Jakie leki działają tak jak alkohol? Jeśli po zażyciu leku zmniejszającego sprawność kierowania samochodem spowodujesz wypadek, to odpowiadasz tak samo, jak kierowca znajdujący się pod wpływem alkoholu! Kierowca powinien czujnie podchodzić do każdego leku, który zażywa przed wyruszeniem w trasę. Informacje o tym, czy środek wpływa na sprawność do kierowania pojazdami mechanicznymi, są zamieszczone w ulotkach dołączanych do opakowania, a jeśli ich tam nie ma – radą służą farmaceuci.

Czytaj więcej: Co działa tak jak alkohol?

 

 

Kiedy wezwać Policję? Kiedy wystarczy wypełnić oświadczene o zdarzeniu drogowym? Jak sprawdzić na podstawie nr rejestracyjnego pojazdu w jakiej firmie ubezpieczył go jego właściciel? Odpowiedzi znajdziesz tutaj

 

Alkohol – kity i mity
„Zimny prysznic pozwoli mi stanąć na nogi” „Długi sen pomaga mi spalić alkohol” „Jeśli będę przyjmował dużo napojów, nie będę miał syndromu „dnia po” „Przyjmowanie środków przyspieszających metabolizm pozwala zneutralizować skutki kaca” „Tłusty posiłek pomoże mi stanąć na nogi” Jakie są fakty?

 

Czytaj też

Wyjątkowa głupota na drodze

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *