Nauk jazdy na motocyklu – WORD uczy jeździć zamiast egzaminować

WORD uczy zamiast egzaminować. Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B mogą już bez żadnych kursów jeździć na motorach. Czy prawo jazdy tej kategorii wystarczy do bezpiecznego poruszania się motocyklem?

 

WORD w Łodzi rozpoczął szkolenia dla kierowców, którzy przed wyjechaniem na ulice na jednośladzie chcą udoskonalić swoje umiejętności.

Zainteresowanie szkoleniem jest duże. Gdy pierwsza grupa ćwiczyła praktykę, kolejne osoby chciały zapisać się na szkolenie.

WORD w ofercie ma dwa rodzaje szkoleń

  1. Kurs pierwszy jest stworzony z myślą o osobach początkujących, które nie miały wcześniej styczności z motocyklami. Osoby początkujące, 3 godziny spędzą na sali wykładowej, gdzie omawiać będą zagadnienia związane z przepisami ruchu drogowego, budową pojazdów oraz techniką kierowania. Kolejne 7 godzin szkolenia to praktyka. Godzina lub dwie odbywa się na placu manewrowym, w zależności od umiejętności kursanta. Później ma miejsce jazda po mieście z instruktorem, który jedzie na motocyklu obok. Koszt kursu to 600zł.
  2. Kurs drugi organizowany jest dla osób bardziej zaawansowanych, które już kiedyś jeździły na jednośladach. Kurs dla bardziej zaawansowanych kosztuje 340zł i obejmuje 6 godzin – dwie teorii i 4 praktyki – opisuje Kacprzak. – Jeżeli ktoś czuje się niepewnie może dokupić godziny jazdy z instruktorem. Koszt jednej to 70 zł – dodaje.

Zastępca dyrektora łódzkiego WORD-u zaznacza, że bez przeszkolenia jazda na motocyklu jest bardzo niebezpieczna:

Ja osobiście bez takiego przeszkolenia na motocykl bym nie wsiadł.

Motocykle którymi można jeździć mając kategorię B prawa jazdy – czytaj

Motocykliści z wieloletnim stażem podkreślają, że jeżeli ktoś posiada prawo jazdy kategorii B, powinien zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa panującego na drogach.

Rozsądni kierowcy nie będą chcieli pozbawić się od razu życia tylko najpierw zapiszą się na odpowiedni kurs

– mówi Katarzyna Romanowska z Polskiego Stowarzyszenia Motocyklistów.

I podkreśla, że bez przeszkolenia nie wiemy jak zmieniać biegi, dodawać gazu i  wykonywać poszczególne manewry.

Przed wyjechaniem na drogę każdy powinien w pierwszej kolejności potrenować na zamkniętym terenie pod nadzorem kogoś doświadczonego.

Podobnego zdania są przedstawiciele policji.

Mimo że kierowcy będą mieli stosowne uprawnienia, radzę zapisać im się na kurs. Dzięki temu na drogach będzie bezpieczniej

– powiedział młodszy aspirant Marzanna Boratyńska z wydziału ruchu drogowego KMP w Łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *