Nauka jazdy po rondach

rondo_4

rondo_4Lubisz jazdę po rondach? Wyobraź sobie: 

Prawo jazdy masz całe 3 tygodnie, jedziesz do przyjaciół w Wielkiej Brytanii i prawdę mówiąc masz już dość jazdy po lewej stronie, wyprzedzania po prawej, odwrotnie pracujących wycieraczek i dźwigni zmiany biegów po lewej stronie. Wydaje Ci się, że wszystko już na drodze widziałeś ale… nagle widzisz ten znak:

 

 

{gallery}rondo1{/gallery}

…ale zanim skończyłeś zastanawiać  się co u diabła oznacza ten znak widzisz to:

{gallery}rondo2{/gallery}

Teraz już nie powiesz, że nie pokazywali takich rond na nauce jazdy Wink

 

OK ale juz zupełnie na serio – zdjęcia przedstawiają tzw magiczne rondo zwane także skrzyżowaniem pierścieniowym to zwyczajowa nazwa skrzyżowania składającego się z kilku małych rond,po jednym na każdą drogę dojazdową. Są one połączone w taki sposób, żezdają się tworzyć jedno większe rondo. Wokół ronda można poruszać się wobu kierunkach.

 

Magiczne rondo zostało wynalezione na początku lat siedemdziesiątych w brytyjskim Road Research Laboratory dla rozładowania ruchu na kilku krajowych skrzyżowaniach, gdzie krzyżowało się 5-6 dróg, będących utrapieniem dla lokalnych kierowców.

 

Idea była bardzo prosta: połączono kilka małych, jednokierunkowych rond w jedno większe, z ruchem odbywającym się w obu kierunkach. Pierwotnie instytut nazwał to rozwiązanie multi-mini-roundabout, lecz mieszkańcy miejscowości, w których je wybudowano, szybko zaczęli mówić o nim The Magic Roundabout (Magiczne Rondo).

{gallery}magrondo{/gallery}

Rondo na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo skomplikowane i takie jest wrażenie cudzoziemców odwiedzających Wyspy Brytyjskie. Brytyjczycy przekonują jednak, że rozwiązanie to jest bardzo skuteczne. Mimo wciąż wzrastającego ruchu, magiczne rondo w Swindonwciąż spisuje się znakomicie, a statystyki pokazują, że miało na nim miejsce znacznie mniej wypadków, niż na innych skrzyżowaniach.Magiczne ronda znajdują się w czterech brytyjskich miejscowościach:

  • Swindon (największe)
  • Hemel Hempstead
  • Sadlers Hall Farm
  • Colchester

Rondo w Hemel Hempstead

{gallery}magrondo_hemel{/gallery}

Źródło: Wikipedia, Google Maps

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *