Nie ma wątpliwości, zima będzie. W Zamościu też. Jak przygotujesz swoje auto?

opona-letnia-zimowa

Nie ma wątpliwości, zima będzie. W Zamościu też. Jak przygotujesz swoje auto?

W wielu miejscach Polski spadł pierwszy śnieg, drogi zatem mogą być śliskie, a widoczność zdecydowanie gorsza. Jak nie dać się zaskoczyć zimie?

 

  1. Wymień opony na zimowe. opona-letnia-zimowaNajlepiej zrobić to, jeszcze zanim temperatura spadnie poniżej 0 stopni i zaczną się intensywne opady śniegu. Dzięki oponom zimowym zwiększa się przyczepność naszego samochodu, skraca się też – w porównaniu z oponami letnimi – droga hamowania. Im wcześniej wymienisz opony tym krócej będziesz stał w kolejce do zakładu wulkanizacyjnego. Zima będzie na pewno więc po co czekać na pierwszy śnieg??
  2. Zmień płyn do spryskiwaczy na taki, który nie zamarza przy niskich temperaturach. Dobrze oczyszczone szyby to dobra widoczność. Czym przemyjesz szybę gdy w zbiorniku płynu do spryskiwaczy będzie… bryła lodu? 
  3. Odśnież reflektory – zanim wsiądziesz do samochodu gdy pada śnieg. 
  4. Odśnież dach samochodu – topniejący na dachu śnieg traci kontakt z podłożem, wcześniej czy później kawał śnieżnej czapy zsunie się na Twoją przednią szybę.

Okres jesienno-zimowy jest najbardziej niebezpieczny, jeśli chodzi o liczbę wypadków ze względu na zmienne warunki atmosferyczne. 

 

Szczególnie w tym okresie zwracaj uwagę na znak  ostrzegający o możliwości wystąpienia gołoledzi lub oszronienia jezdni. Zjawisko to na pewnych odcinkach drogi  może wystąpić nawet wówczas gdy warunki atmosferyczne (temperatura, wilgotność jezdni) wydają się być niesprzyjające do jego wystąpienia, wówczas czarna, sucha jezdnia nagle zamienia się w ślizgawkę.

 

Zima będzie – piaskarki przyleciały już z zimnych krajów. Serio – widziałem Laughing

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *