Jeremy Clarkson o...  

Porsche Cayenne

"Ma silnik tak toporny, że nawet Moulinex nie odważyłby się go użyć"

(1 głos, średnia ocena 4.00 na 5)
Wpisany przez Grzegorz Wójcik   

Co ma test łosia do nauki jazdy?

Na hamowanie czasem jest za późno. W takich sytuacjach nagle pojawiającą się przeszkodę należy awaryjnie ominąć. Ten manewr nazywany jest testem łosia: Test łosia to test, który muszą przejść i zaliczyć wszystkie nowe samochody zanim zostaną wprowadzone na rynek. Polega na przejechaniu samochodem slalomu pomiędzy słupkami z odpowiednią prędkością. Służy do testowania stabilności pojazdu podczas wykonywania gwałtownych manewrów. 

Zaraz, ale co to ma wspólnego z nauką jazdy? Obejrzyj film - przekonasz się, że ma wiele wspólnego!

 

Film przedstawia wykonanie awaryjnego ominięcia przeszkody. Manewr potocznie zwany testem łosia. Zwróć uwagę - trener nakazuje nam zdjąć nogę z gazu co umożliwia dociążenie przodu samochodu (poprawia przyczepność kół którymi przecież "kierujemy"), a także lekkie hamowanie silnikiem.

 

 

Jaki to ma związek z nauką jazdy?

Częstym błędem popełnianym zarówno podczas jazd jak i egzaminu na prawo jazdy jest wciskanie sprzęgła podczas wjazdu na skrzyżowanie, w zakręt, lub po prostu w celu zwolnienia, wyhamowania samochodu. Działanie takie ma skutek wręcz odwrotny! Samochód nie dość, że nie zwalnia, to w wielu przypadkach... przyśpiesza.

Jeśli przyzwyczajenie wciskania sprzęgła w trudnych  sytuacjach wejdzie Ci w krew - nie poradzisz sobie w sytuacji awaryjnej - skąd wiesz, że takiej mieć nie będziesz?

Wiemy, że podczas jazdy Twój zdrowy rozsądek i instynkt podpowiada Ci coś zupełnie innego niż to co nakazuje instruktor. Zaufaj nam i przekonaj się, że to co proponuje instruktor jest dla Ciebie bezpieczne i... wygodne. Kusi aby wcisnąć sprzęgło? Za 5... 6 razem w tyle głowy będzie kiełkować myśl "Wciśnij sprzęgło!". Przyjdzie czas już nie będziesz o tym myśleć bo to po prostu bezpieczne a instruktor powie "A nie mówiłem?" :) 

 

Czytaj też: Najczęściej popełniane błędy podczas egzaminu

Czytaj więcej o teście łosia

 

Awaryjne omijanie przeszkody

 

Testy na komórkę

Google_Play_logo