Jeremy Clarkson o...  

Toyocie Camry

"Kiedy tylko cierpię na bezsenność, rzucam okiem na zdjęcie Toyoty Camry i momentalnie odpadam..."

(2 głosów, średnia ocena 4.50 na 5)
Wpisany przez Grzegorz Wójcik   

Co ma test łosia do nauki jazdy?

Na hamowanie czasem jest za późno. W takich sytuacjach nagle pojawiającą się przeszkodę należy awaryjnie ominąć. Ten manewr nazywany jest testem łosia: Test łosia to test, który muszą przejść i zaliczyć wszystkie nowe samochody zanim zostaną wprowadzone na rynek. Polega na przejechaniu samochodem slalomu pomiędzy słupkami z odpowiednią prędkością. Służy do testowania stabilności pojazdu podczas wykonywania gwałtownych manewrów. 

Zaraz, ale co to ma wspólnego z nauką jazdy? Obejrzyj film - przekonasz się, że ma wiele wspólnego!

 

Film przedstawia wykonanie awaryjnego ominięcia przeszkody. Manewr potocznie zwany testem łosia. Zwróć uwagę - trener nakazuje nam zdjąć nogę z gazu co umożliwia dociążenie przodu samochodu (poprawia przyczepność kół którymi przecież "kierujemy"), a także lekkie hamowanie silnikiem.

 

 

Jaki to ma związek z nauką jazdy?

Częstym błędem popełnianym zarówno podczas jazd jak i egzaminu na prawo jazdy jest wciskanie sprzęgła podczas wjazdu na skrzyżowanie, w zakręt, lub po prostu w celu zwolnienia, wyhamowania samochodu. Działanie takie ma skutek wręcz odwrotny! Samochód nie dość, że nie zwalnia, to w wielu przypadkach... przyśpiesza.

Jeśli przyzwyczajenie wciskania sprzęgła w trudnych  sytuacjach wejdzie Ci w krew - nie poradzisz sobie w sytuacji awaryjnej - skąd wiesz, że takiej mieć nie będziesz?

Wiemy, że podczas jazdy Twój zdrowy rozsądek i instynkt podpowiada Ci coś zupełnie innego niż to co nakazuje instruktor. Zaufaj nam i przekonaj się, że to co proponuje instruktor jest dla Ciebie bezpieczne i... wygodne. Kusi aby wcisnąć sprzęgło? Za 5... 6 razem w tyle głowy będzie kiełkować myśl "Wciśnij sprzęgło!". Przyjdzie czas już nie będziesz o tym myśleć bo to po prostu bezpieczne a instruktor powie "A nie mówiłem?" :) 

 

Czytaj też: Najczęściej popełniane błędy podczas egzaminu

Czytaj więcej o teście łosia

 

Awaryjne omijanie przeszkody

 

Testy na komórkę

Google_Play_logo