Przedstawiamy najczęściej popełniane przez Was błędy zarowno na egzminie na prawo jazdy jak i podczas samego kursu na prawo jazdy w Zamościu.

 

Jeśli masz problem z jakimś innym skrzyżowaniem lub sytuacją drogową - napisz do nas. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zajrzyj na naukajazdy-zamosc.pl

PDF  Array Drukuj Array  Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Egzamin - Praktyczny
Wpisany przez Grzegorz Wójcik   

Prawidłowe użycie sprzęgła

Sprzęgło samochodowe wykorzystujemy w następujących sytuacjach:

  • przy ruszaniu,
  • podczas zmiany biegów,
  • przy zatrzymywaniu się, aby nie zgasł silnik

Bieg jałowy czyi „luz" powinien być używany tylko podczas oczekiwania na zmianę świateł lub w czasie postoju (jednak w przypadku dłuższego niż minutę, warto wyłączyć silnik).

Nie wolno jechać na luzie np. dotaczając się kilkadziesiąt metrów do świateł. Wbrew pozorom takie dotaczanie się wcale nie jest ekonomiczniejsze, a - co najważniejsze - w takiej sytuacji kierowca ma zmniejszoną kontrolę nad pojazdem. Gdy zachodzi bowiem konieczność dodania gazu, musi najpierw wrzucić bieg, tracąc przy tym cenny czas! Musi też przy tym zdjąć jedną rękę z kierownicy, a to może być niebezpieczne - zwłaszcza na zakręcie, ponieważ nierówność lub zmiana nawierzchni może przyczynić się do wyrwania kierownicy z ręki kierowcy.

Co więcej w trakcie pokonywania skrętu, gdy auto jedzie po drodze o zmniejszonej przyczepności, a koła kręcą się „na luźno", mogą łatwiej utracić przyczepność.

Warto też pamiętać, że jazda na luzie i jazda na biegu z wciśniętej dźwigni sprzęgła, są tym samym.

 

Testy na komórkę

Google_Play_logo

Zamów nowości

Nowości w nauce jazdy w Zamościu
W każdej chwili możesz SAM zrezygnować z newslettera.