Nowe egzaminy na prawo jazdy – zmiany w prawie o ruchu drogowym

Sejmowa komisja infrastruktury 12 grudnia 2013 rozpoczęła prace nad własnym projektem zmian w prawie o ruchu drogowym. Projekt wprowadza przede wszystkim obowiązek wyboru jednolitego dla wszystkich ośrodków przeprowadzających egzaminy na prawo jazdy systemu teleinformatycznego.

 

Projekt zmian związany jest z właściwym wdrożeniem systemu teleinformatycznego w niektórych WORD-ach oraz z brakiem merytorycznego nadzoru państwa nad jakością pytań egzaminacyjnych zadawanych podczas części teoretycznej egzaminu.

Nadzór nad pytaniami

Do 19 stycznia 2013 , za pytania egzaminacyjne odpowiedzialny był  minister transportu . Po wejściu przepisów ustawy o kierujących pojazdami odpowiedzialność za pytania egzaminacyjne, podobnie jak za system teleinformatyczny, została przeniesiona na WORD-y. Okazało się, że powstały konkurencyjne bazy danych, na podstawie których generowane są pytania egzaminacyjne, które należą do dostawców oprogramowania dla WORD, a nie do WORD.

Czytaj:  Zmiana ustawy o kierujących pojazdami. Odpowiedzialność za pytania, specjalna komisja, specjalny fundusz.

Specjalny fundusz

W projekcie zakłada się także utworzenie funduszu celowego potrzebnego do przeprowadzenia egzaminu państwowego na prawo jazdy. Do funduszu, którym będzie dysponował resort transportu, będą trafiały opłaty w wysokości 15 proc. za przeprowadzenie części teoretycznej egzaminu przekazywane przez WORD-y.

Czytaj:  Ministerstwo Transportu: 5 mln na specfundusz zajmujący się pytaniami do testów

Projekt doprecyzowuje też przepisy ustawy w zakresie możliwości przystąpienia do egzaminu państwowego na niższe kategorie prawa jazdy przez osoby, które ukończyły kurs na prawo jazdy wyższej kategorii.

System dla WORD-ów

System dla WORD-ów przygotowywały dwie firmy: Instytut Transportu Samochodowego (ITS) i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW), lecz wyłącznie ta ostatnia wytwarza prawa jazdy i ma dostęp do systemu teleinformatycznego starostw. Po zmianie przepisów PWPW podpisała umowy tylko z niektórymi WORD-ami. W konsekwencji pozostała część ośrodków nie ma dostępu do systemu w starostwach, bo wybrały system egzaminowania przygotowany przez ITS. Problem polega na tym, że systemy te nie są ze sobą kompatybilne. 

Nowe prawo jazdy

Po 19 stycznia wydawane są nowe wzory prawa jazdy z kolorowym zdjęciem i z nowoczesnymi zabezpieczeniami. Prawo jazdy, podobnie jak dowody osobiste, wykonywane są z poliwęglanu, a nie jak dotychczas z laminowanego kartonika. Dokument ma m.in. naniesiony mikrodruk i hologram. Wprowadzenie nowego wzoru prawa jazdy nie oznacza obowiązku natychmiastowej jego wymiany. Dotychczasowe, wydane bezterminowo, będą wymieniane w latach 2028-2033.

Czytaj:  Tak będzie wyglądać nowe prawo jazdy. Opublikowano rozporządzenie

Czytaj też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *