Nowy minister transportu – będą zmiany w naukach jazdy i w WORD?

Zmiana warty w ministerstwie transportu. Minister Nowak został zdymisjonowany.Pozostawiony bałagan, także dziedzinie nauki jazdy i egzaminowaniu przyszłych kandydatów na kierowców posprząta tymczasowy szef resortu Zbigniew Rynasiewicz.

 

 

WORD

Jednym z priorytetów na już będzie zapanowanie nad egzaminami na prawo jazdy. Wielu WORD-om kończą się umowy na dotychczasowe systemy egzaminacyjne, a nie są gotowe do przeprowadzenia przetargów. Jeśli nie zmobilizują się i nie zrobią ich szybko, w 2014 r. nawet kilkanaście z 49 ośrodków nie będzie w stanie przeprowadzać egzaminów. Sprawę utrudnia to, że resort próbując ogarnąć sytuację i pogodzić konkurentów – firmy PWPW oraz ITS – połączył je w konsorcjum, czym zapewnił de facto monopol na rynku dostawców systemów egzaminowania. I to m.in. z tego powodu WORD-y z woj. mazowieckiego unieważniły przetarg, gdyż uznały, że nie leży on w interesie publicznym – nie ma komu konkurować ceną. Nie wiadomo, czy zdążą podpisać umowy, zanim wygasną im obecne.

Dziwne pytania w teście na prawo jazdy

Mimo jednoznacznych deklaracji resortu wciąż niejasne są zamiary polityków co do jawności pytań pojawiających się na testach na prawo jazdy. Resort transportu deklarował, że jest za odtajnieniem bazy. A w Sejmie procedowany jest w komisji infrastruktury projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, który zakłada m.in., że pytania egzaminacyjne oraz wchodzące w ich skład scenariusze i opisy nie stanowią informacji publicznej w rozumieniu przepisów o dostępie do informacji publicznej. Eksperci i media branżowe odebrali to jako zapowiedź braku jawności (a co najwyżej częściowego odtajnienia pytań, np. gdy osoba nie zda egzaminu, zwróci się o udostępnienie pytań wraz z odpowiedziami). Resort zapewnia, że planów nie zmienił. – Pytania staną się informacją publiczną po ich zweryfikowaniu przez komisję weryfikacyjną. Ujawnionych w niej będzie 100 proc. tych pozytywnie zweryfikowanych – zapewnia Katarzyna Kownacka z resortu. Posłowie pracujący nad projektem bagatelizują sprawę. – Proszę się nie przywiązywać do tego projektu, będziemy nad nim pracowali – odpowiada poseł Stanisław Żmijan (PO).

Na temat:

 

logomtbigm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *