Pierwsza pomoc obowiązkowa na egzaminie w WORD?

Egzamin na prawo jazdy - z pierwszej pomocyNa egzaminie na prawo jazdy znajdzie się dodatkowy egzamin z pierwszej pomocy przedmedycznej. I to praktyczny: z użyciem fantoma i defibrylatora

Taką informację podało radio RMF FM.

Autorką zmian jest posłanka PO proponuje posłanka PO, Beata Bublewicz.

 

Jeżeli zmiany wejdą w życie nowy egzamin na prawo jazdy może obowiązywać  za rok od uchwalenie przepisów. Taki okres przejściowy wprowadzili do projektu pomysłodawcy.

 

W rozmowie z RMF FM autorka pomysłu przekunuje:

Wiele ofiar wypadków drogowych udałoby się uratować, gdyby ich uczestnicy lub świadkowie znali zasady udzielania pierwszej pomocy. W związku z tym zastanawialiśmy się, gdzie jest takie miejsce, taki moment w życiu dorosłego człowieka, kiedy mógłby profesjonalnie nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Doszliśmy do wniosku, że jest to oczywiście egzamin na prawo jazdy. Każdy kandydat na kierowcę musi umieć udzielić pierwszej pomocy.

 

Zdaniem Beaty Bublewicz teoretyczny egzamin z pierwszej pomocy wchodzący w skład testów na prawo jazdy który obowiązuje obecnie  to fikcja:

Najlepiej, żeby taki egzamin był przeprowadzany w praktyce. Jak kierowca, który nadjedzie po wypadku, udzieli pierwszej pomocy to da poszkodowanej osobie szansę i tak na to trzeba patrzeć.

 

Egzamin z udzielania pierwszej pomocy w WORD przeprowadzany będzie pod okiem lekarzy lub ratowników medycznych.

Nie będzie konieczności dodatkowych zajęć w szkołach. Już teraz kurs na prawo jazdy obejmuje co najmniej dwie godziny zajęć z pierwszej pomocy.

Źródło  RMF FM

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *