Piją i jadą. Nawet kursant nauki jazdy

alkomat-badanie

alkomat-badanie78% nietrzeźwych kierujących zatrzymanych przez Policję, to osoby które usiadły za kierownicę następnego dnia po spożyciu alkoholu!

Zielonogórscy policjanci po raz kolejny przeprowadzili działania „Trzeźwy Poranek”, w trakcie których kontrolowali stan trzeźwości kierujących. Podczas działań ujawnili nietrzeźwego kierującego oraz trzech będących po użyciu alkoholu. Wśród tych ostatnich był kursant nauki jazdy.

 

Od kilku tygodni na zielonogórskich ulicach w godzinach porannych pojawiają się policjanci ruchu drogowego, którzy w ramach działań „Trzeźwy Poranek”, kontrolują stan trzeźwości kierujących na losowo wybranych ulicach. Kontrole odbywają się w różne dni tygodnia o różnych godzinach i w wytypowanych wcześniej miejscach miasta.

 

 

Podczas takich kontroli, policjanci w ciągu zaledwie godziny są w stanie sprawdzić stan trzeźwości nawet kilkuset kierujących. Podczas kontroli policjanci zatrzymali między innymi jednego kierującego, który był w stanie nietrzeźwości – miał ponad 0,6 promila, a także trzech kierujących będących w stanie po użyciu alkoholu. Wśród nich znalazł się 28-letni kursant szkoły nauki jazdy. Kierującym w stanie nietrzeźwości okazał się natomiast 31-latek, który dwa miesiące wcześniej został zatrzymany w centrum miasta będąc w stanie nietrzeźwości.

 

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat pozbawienia wolności, natomiast jazda po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) to wykroczenie, za które grozi grzywna. Jej wysokość ustali sąd. W obydwu przypadkach sąd może orzec także zakaz prowadzenia pojazdów na określony czas.

 

Policja apeluje do wszystkich kierujących o to aby nie siadali za kierownicę po alkoholu, a jeżeli spożywają alkohol dzień wcześniej, aby do pracy wybrać się autobusem lub taksówką. Pamiętajmy, że alkohol może być niebezpieczny dla kierującego, nawet 24 godziny od jego spożycia.

 

Czas spalania zależy od wielu czynników, takich jak indywidualny proces spalania alkoholu, masa ciała i płeć.
Przeciętnie nasz organizm potrzebuje ok. 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu.

  • 50 g wódki = 20 g etanolu (czystego alkoholu)
  • 100 ml wina = 12 g etanolu
  • 0,5 l piwa = 25 g etanolu

Stężenie alkoholu we krwi w wysokości 1 promila odnotowuje się po wypiciu zaledwie dwóch półlitrowych piw.

 
Po wypiciu pół litra mocnego alkoholu możemy bezpiecznie usiąść za kierownicą dopiero po upływie 24-25 godzin.

 

78% NIETRZEŹWYCH KIERUJĄCYCH ZATRZYMANYCH PRZEZ POLICJĘ, TO OSOBY, KTÓRE USIADŁY ZA KIEROWNICĘ NASTĘPNEGO DNIA PO WYPICIU ALKOHOLU!!!

Źródło: KMP Zielona Góra

 

{tab=Czytaj też}

Wybrane uregulowania prawne w sprawie prowadzenia pojazdów pod wpływem narkotyków

Sto lat!
Zmęczony za kółkiem? Jesteś równie niebezpieczny co nietrzeźwy kierowca

Na kacu

Jestem pijany? Przecież nie piłem od wczoraj!

Używasz telefonu w czasie jazdy? Zachowujesz się tak jak nietrzeźwy kierowca!
{tab=Podobne}
Nie stracisz prawka za cukierka zajerkoniakiem

Nowy pomysł UE: Zero promili

Tak nie zdajemy!

Piszesz sms podczas jazdy? Ryzyko wypadku wzrasta 23-krotnie!

10 grzechów polskich kierowców
{/tabs}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *