Powstanie ranking szkół nauki jazdy

Nauka jazdy ranking. OSK Zamość

Powstanie ranking szkół nauki jazdy

Nauka jazdy ranking. OSK ZamośćW centralnej bazie kierowców (CEPIK – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) będą informacje nie tylko o szkoleniu i egzaminie na prawo jazdy, ale również o tym, jak nowy kierowca radzi sobie na drodze. Konsekwencją wprowadzania takich informacji do centralnej bazy będzie lista rankingowa najlepszych i najgorszych szkół nauki jazdy.

A to z kolei oznacza, że upaść mogą te mniej skuteczne. Rzeczywiście, takie mogą być konsekwencje uchwalonej niedawno przez Sejm ustawy o kierujących pojazdami.

 

Coraz częściej kandydaci do nauki jazdy przed wybraniem szkoły interesują się jej wynikami. Ustawa niesie za sobą jeszcze jedną konsekwencję: szkoły, które będą źle uczyć, będą częściej kontrolowane. W ten sposób starosta zmusi je do poprawienia jakości szkolenia albo zamknie.

– Byliśmy przeciwni rozbudowywaniu bazy o informacje na temat wykroczeń, jakie popełnił kierowca. Przecież osoba, która zdała egzamin i otrzymała uprawnienie do prowadzenia pojazdów, jeździ na własną odpowiedzialność – uzasadnia Krzysztof Szymański, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców. I zastanawia się, dlaczego błędy kierowców mają obciążać instruktora czy egzaminatora. Szkoły nie martwią się natomiast obowiązkowym przystąpieniem do swego rodzaju rankingu. – Myślę, że nie grozi nam masowe zamykanie szkół, które osiągną gorsze wyniki – uważa K. Szymański. Zapewnia też, że nie należy się spodziewać poważnych podwyżek opłat za kursy. – Nawet jeśli będzie podwyżka, to niewielka. Dziś jest to średnio ok. 1100 zł za naukę jazdy na kategorię B, choć zdarzają się i tańsze kursy – informuje Szymański.

 

Źródło:“Rzeczpospolita” – “Szkoły nie boją się rankingu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *