Prędkość zabija. Włącz myślenie!

Prędkość zabija. Włącz myślenie!

Niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, w tym przekraczanie dozwolonej prędkości, to od wielu lat główna przyczyna wypadków drogowych. Kampania „Prędkość zabija. Włącz myślenie” ma na celu zwrócenie uwagi na problem zagrożeń, jakie stwarza zbyt szybka jazda, a także uświadomienie kierowcom, że wypadek jest konsekwencją ich osobistych decyzji.
„Włącz myślenie, bo tylko to uchroni Cię przed niebezpieczną sytuacją na drodze. Oczywiście wierzymy w strefy zgniotu, wierzymy w poduszki powietrzne, w klatki stalowe chroniące przedziały pasażerskie, na koniec jednak, w dużym, bardzo niebezpiecznym zdarzeniu drogowym, to co może nas uchronić najbardziej, to co jest najlepszą poduszką, to poduszka naszego myślenia – o ile włączymy je przed, a nie po, a szczególnie zamiast – powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Radosław Stępień podczas konferencji inaugurującej kampanię „Prędkość zabija. Włącz myślenie”, realizowaną przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD).

Niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, w tym przekraczanie dozwolonej prędkości to od wielu lat główna przyczyna wypadków drogowych w Polsce. Kampania „Prędkość zabija. Włącz myślenie”, realizowana przez KRBRD, ma na celu zwrócenie uwagi publicznej na problem zagrożeń, jakie stwarza jazda z nadmierną prędkością, a także uświadomienie kierowcom, że wypadek jest konsekwencją ich osobistych decyzji.

Kampania rozpoczęła się 21 marca i zakończy 6 maja, czyli trwać będzie od początku wiosny, w okresie przedświątecznym i w trakcie długiego weekendu majowego. Jest to okres szczególnie intensywnego ruchu pojazdów.

Pojęcie nadmiernej prędkości jazdy obejmuje zarówno prędkość wykraczającą poza obowiązujące ograniczenie, jak i prędkość zbyt wysoką w stosunku do warunków panujących na drodze, warunków atmosferycznych oraz indywidualnych cech kierowcy.

W 2009 roku w Polsce doszło do 44 185 wypadków drogowych, w których 4 572 osoby zginęły, a 56 028 zostało rannych. Policji zgłoszono również 381 769 kolizji drogowych. I choć widać trwały, nienotowany od lat na taką skalę, spadek liczby wypadków drogowych oraz liczby ofiar śmiertelnych i rannych w ich wyniku, to wypadki spowodowane niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu w roku ubiegłym stanowiły 31% wszystkich zarejestrowanych wypadków (10 910), w których zginęło 1 432 osób (46% wszystkich ofiar śmiertelnych), a 15 876 zostało rannych (34%).

Jednym z zadań kampanii „Prędkość zabija! Włącz myślenie” jest wywołanie publicznej dyskusji, co robić, aby spadek liczby wypadków drogowych w Polsce był tendencją stałą, stworzenie społecznego ruchu nieakceptacji prędkości oraz zdemaskowanie stereotypowego myślenia na temat przyczyn wypadków.

Kampania swoim zasięgiem obejmie całą Polskę, będzie emitowana w telewizji, radiu, a także przy użyciu reklamy zewnętrznej na tyłach autobusów w największych miastach w Polsce, będzie także silnie akcentowana w internecie. Kampanii towarzyszyć będą również działania public-relations.

W celu wzmocnienia komunikatu i zwrócenia uwagi na problem jednej z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych w Polsce, 24 marca podczas konferencji odbył się pokaz uderzenia samochodu osobowego z pasażerami o twardą przeszkodę przy prędkości około 80 km/h.

Pokaz przygotowany przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym SIMR Politechniki Warszawskiej jest jedną z nielicznych prób badawczych w Europie przy prędkości pojazdu powyżej 70 km/h.

{gallery}predkosc{/gallery}


źródło: samar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *