Przejazd kolejowy. Zadania egzaminacyjne

przejazd. nauka jazdy w Zamościu

Przejazd kolejowy

przejazd. nauka jazdy w ZamościuKierując pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jesteś zobowiązany zachować szczególną ostrożność.

Przed wjechaniem na tory jesteś obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona. Ponadto zbliżając się do przejazdu kolejowego jesteś obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, abyś mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.

 

 

Czego ci nie wolno?

  • objeżdżać opuszczonych zapór lub półzapór oraz
  • wjeżdżać na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżać na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzać pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijać pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

 

W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, musisz niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

 

Przejazd kolejowy to naprawdę niebezpieczne miejsce

W gruncie rzeczy to przecież pewien rodzaj skrzyżowania dróg.

Na przejazdach kolejowych dochodzi do wielu nieszczęśliwych wypadków komunikacyjnych. Niezależnie od tego czy przejazd kolejowy jest wyposażony w urządzenia ostrzegające (sygnały świetlne, dźwiękowe) zapory, półzapory itp, czy też nie zawsze powinieneś zachować wymienione wcześniej środki ostrożności.

 

W 2004 roku na strzeżonym przejeździe kolejowym zgonął trzykrotny mistrz Polski w Rajdach samochodowych Janusz Kulig.

 

http://www.youtube.com/watch?v=sShSo5jadLo

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *