Oblane egzaminy teoretyczne. Kursanci: Nie dostaliśmy nowych testów, Ministerstwo: Nie trzeba było wkuwać testów na pamięć!

Oblane egzaminy teoretyczne. Kursanci: Nie dostaliśmy nowych testów, Ministerstwo: Nie trzeba było wkuwać testów na pamięć!

Za późno dostaliśmy zmienione pytania na egzaminy na prawo jazdy, nie zdążyliśmy ani ich przejrzeć, ani dobrze się przygotować – mówią kursanci.

Szkoły jazdy też narzekają.

Ministerstwo Infrastruktury dziwi się protestom: – Trzeba przecież uczyć się przepisów, śledzić zmiany, a nie wkuwać na pamięć testy.

 

16-letni Marcin do egzaminu na prawo jazdy kategorii B1 (auta o masie nieprzekraczającej 550 kg) podchodził we wtorek. Poległ na części teoretycznej.
Miałem trzy błędy. Przez to, że zmieniły się pytania egzaminacyjne – przyznaje. – Chodziło m.in. o dopuszczalną prędkość pojazdu na autostradzie. Kolejnych dwóch nigdy wcześniej nie widziałem. O tym, że są zmiany, dowiedziałem się w poniedziałek, dzwonili do mnie pracownicy szkoły jazdy. Nic mi to nie dało, bo nie mieli nowej bazy pytań do egzaminu. To jakiś skandal.

 

 

Skąd to zamieszanie?

  • 31 grudnia weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Było o tym dość głośno – szeroko dyskutowana była np. zmiana prędkości dopuszczalnej na autostradach i drogach ekspresowych. W przypadku samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony wynosi teraz 140 km na godz. na autostradzie i 120 km na godz. na drodze ekspresowej. Wcześniej można było jechać o 10 km na godz. wolniej.
  • Razem z nowelizacją przepisów zmieniły się także pytania na egzaminach na prawo jazdy wszystkich kategorii. 

94 są zupełnie nowe (np. co to jest kolejka turystyczna lub gdzie można otrzymać międzynarodowe prawo jazdy), kolejne 49 zmodyfikowano. Jest to ok. 10 proc. całości. Problem w tym, że Ministerstwo Infrastruktury opublikowało zmienione pytania dopiero 27 grudnia, czyli na tydzień przed pierwszymi egzaminami uwzględniającymi nowe zasadyMało tego, dwa dni później kilka pytań uległo kolejnej modyfikacji.


Szkoły nauki jazdy – to nie fair

Jest to zagranie nie fair – uważa Roman Stencel, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców. Z jednej strony wiadomo, że kursant powinien uczyć się przepisów, a nie testów, ale nie można przecież w ten sposób wszystkich zaskakiwać. Ministerstwo powinno opublikować zmienione pytania kilka miesięcy wcześniej. To powinna być normalna praktyka.

 
Jestem pewien, że przez najbliższe kilkanaście dni zmniejszy się poziom zdawalności egzaminów teoretycznych  – mówi współwłaściciel jednej ze szkół. – To przecież sytuacja stresowa. Kiedy człowiek pierwszy raz widzi dane pytanie na oczy, to może się przerazić. I w konsekwencji podać błędną odpowiedź. Trzy pomyłki eliminują z egzaminu praktycznego.

 

Ministerstwo: pytań nie powinno się uczyć na pamięć. Chodzi o studiowanie, zrozumienie i stosowanie istniejących przepisów

Nic do zarzucenia nie ma sobie także Ministerstwo Infrastruktury.
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym została uchwalona 29 października, a dopiero 30 listopada została wpisana do dziennika ustaw – tłumaczy Tomasz Piętka z departamentu transportu drogowego Ministerstwa Infrastruktury. – Mieliśmy więc mało czasu na przygotowanie nowych i zmodyfikowanie starych pytań. Wszystkie musiały m.in. być zweryfikowane przez zewnętrznego eksperta. Poza tym pytań nie powinno się uczyć na pamięć. Chodzi o studiowanie, zrozumienie i stosowanie istniejących przepisów.

Źródło: GW

…i wszystko jasne 🙂

 

Waszym zdaniem

Dyskusja na temat naszego blogu na naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *