95% kierowców przekracza dozwoloną prędkość-jakie są skutki?

predkosc0 nauka jazdy zamość

predkosc0 nauka jazdy zamośćSzkoła Jazdy Renault przeprowadziła wśród polskich kierowców ankietę na temat przepisowej jazdy. Okazało się, że aż 95% z nich przyznaje się do przekraczania dozwolonej prędkości. Niedostosowanie prędkości do warunków jazdy jest główną przyczyną spowodowanych wypadków samochodowych. W ubiegłym roku odnotowano ponad 9 tyś takich przypadków! 

 

Wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się kontrola nad pojazdem i znacznie wydłuża droga hamowania. Jest to bardzo niebezpieczne w sytuacjach nagłych, szczególnie jeśli dotyczą one mało doświadczonych kierowców, którzy nie mają jeszcze odpowiednich nawyków i nie są zdolni do prawidłowej, natychmiastowej reakcji.

 26% ankietowanych twierdzi, że niewielkie przekroczenie prędkośći (do 20 km/h) nie jest niebezpieczne!

Instruktorzy Szkoły Renault zalecają wykształcenie w sobie nawyku spoglądania na prędkościomierz. Rzeczywista prędkość często jest o wiele wyższa od odczuwalnej, szczególnie w nowoczesnych samochodach, w których warunki są bardzo komfortowe. Czujność należy zachować w sytuacjach, w których po dłuższej jeździe autostradą lub drogą ekspresową, przyzwyczajeni do dużej prędkości zjeżdżamy na drogę krajową na której dozwolona prędkość jest o wiele niższa niż ta „autostradowa”.

 

Szybka jazda nie jest żadną sztuką.

 

Dozwolone predkości w Polsce

  • Strefa zamieszkania: 20 km/h
  • Obszar zabudowany: 50 km/h w godzinach od 5.00 do 23.00 i 60 km/h w godzinach od 23.00 do 5.00
  • Droga ekspresowa jednojezdniowa oraz droga dwujezdniowa co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu: 100 km/h
  • Droga ekspresowa dwujezdniowa: 120 km/h
  • Autostrada: 140 km/h
  • Pozostałe drogi: 90 km/h

Niezależnie jednak od wymienionych ograniczeń Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Art 19.1 PoRD

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *