Uwaga na skrzyżowaniu Akademickiej i Królowej Jadwigi w Zamościu

Uwaga na skrzyżowaniu Akademickiej i Królowej Jadwigi w Zamościu!

Jak wcześniej pisaliśmy na skrzyżowaniu ulic Akademickiej i Królowej Jadwigi wprowadzono nową organizację ruchu. Wielu kierowców jednak nadal uważa za obowiązującą dawną organizację ruchu czyli poprostu jeżdzi „na pamięć”. Na filmie przedstawiamy próbę wyjazdu z ulicy Królowej Jadwigi.

 

 

Co oznacza zasada ograniczonego zaufania?

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania (Art 4 Ustawy PORD).

Użyty tu celowo zwrot „mają prawo liczyć” nie może oznaczać i nie oznaczają bezwzględnego oczekiwania od innych uczestników ruchu bezwzględnego przestrzegania przepisów zawartych w Kodeksie Drogowym.

Jadąc np za samochodem nauki jazdy powinniśmy się spodziewać iż kierujący tym pojazdem nagle zahamuje (stworzy zagrożenie w ruchu drogowym), zmieni pas ruchu bez należytego sygnalizowania zamiaru wykonania tego manewru, dojeżdżając natomiast do skrzyżowania z drogą z podporządkowaną, widząc szybko zbliżający się pojazd powinniśmy się liczyć z faktem iż jego kierujący wcale nie ustąpi nam pierwszeństwa – choć w tej sytuacji powinien.

 

Nowa organizacja – stare przywyczajenia. Film

 

Przy okazji: Zmienił się także przebieg pierwszeństwa na skrzyżowaniu Szczebrzeskiej i Męczenników Rotundy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *