Zatrzymanie we wskazanym miejscu – pas włączania obok Castoramy

nauka jazdy zamośćZatrzymanie w wyznaczonym przez egzaminatora miejscu to jedno z zadań egzaminacyjnych. Bywa ono wykonywane na pasie włączania obok Castoramy. Jak prawidłowo wykonać to zadanie?

 

Egzaminator precyzyjnie określa miejsce w którym należy zatrzymać się na wysokości wskazanej latarni, bezpośrednio za ostatnią strzałką naprowadzającą itp. Manewr musi być wykonany od prędkości przynajmniej 50 km/h, z zapisami rozporządzenia w sprawie egzaminowania:

Hamowanie od prędkości co najmniej 50 km/h do zatrzymania w wyznaczonym miejscu (manewr może być wykonany na placu manewrowym ośrodka egzaminowania)

Warunki na placu manewrowym WORD Zamość oniemożliwiają wykonanie tego zadania, jest więc ono wykonywane w ruchu drogowym.

Zatrzymanie na pasie obok Castoramy. Na co zwracać uwagę?

  1. Prędkość. Nie możesz „wczołgiwać się” na pas na którym ma odbyć się zatrzymanie. Jesteś na drodze o dopuszczalnej prędkości 70 km/h. Jazda z niską prędkością będzie wykroczeniem w ruchu drogowym, a przez to błędem na egzaminie, będzie też najzwyczajniej w świecie niebezpieczna. Nikt bowiem nie będzie spodziewał się na 70-tce pojazdu wlekącego się z prędkością 30 km/h.
  2. Linia ciągła. W początkowym odcinku pas włączania wyznacza linia ciągła. Uważaj aby na nią nie najechać.
  3. Włączanie się do ruchu po zatrzymaniu. O wiele łatwiej włączyć się do ruchu „w biegu”, wykorzystaj więc długość pasa włączania do tego aby odpowiednio rozpędzić się przed wjechaniem na właściwy pas.