Zmiana kierunku jazdy

 

Podczas egzaminu na prawo jazdy spotkać się możesz z trzema rodzajami komend dotycząch zmiany kierunku jazdy:

 

  1. „Na skrzyżowaniu w…” (lewo, prawo).
  2. Jedziemy w kierunku…. (Tomaszowa, Hrubieszowa,  lub „Utrzymujemy kierunek na…” (Tomaszów, Hrubieszów) – przez wszystkie skrzyżowania jedziemy w kierunku miasta określonego w komendzie egzaminatora – aż do odwołania komendy – zwracamy uwagę na znaki kierunku.
  3. Brak jakiejkolwiek komendy – zwracamy uwagę na znaki nakazu i zakazu

 

{gallery}zmiana_kier{/gallery}

  • Komendy podczas egzaminu na prawo jazdy wydawane są w sposób jasny jednoznaczny i czytelny. Jeśli nie zrozumiełeś/aś lub nie dosłyszałeś/aś komendy – poproś o jej powtórzenie
  • Jeśli z jakiegoś powodu pomyliły Ci się kierunki jazdy – nie zmianiaj go w ostatniej chwili – takim działaniem stwarzasz zagrożenie w ruchu drogowym a to z kolei jest przyczyną przerwania egzaminu ze skutkiem negatywnym. 
  • Jeśli nie zdążysz zmienić pasa ruchu na właściwy do skrętu na skrzyżowaniu – nie zmianaj go tuż przed skrzyżowaniem – tam wyznaczone są linie ciągłe których najechanie lub przejechanie jest traktowane jako błąd. Egzaminator chciał w lewo, Ty pojechałeś/aś w prawo – trudno. Nic wielkiego się nie stało – prawie na pewno taka jazda nie będzie oceniona jako błąd. Jeśli zaś za wszelką cenę będziesz chciał/a pojechać w lewo, zgodnie z poleceniem egzamonatora, przejeżdżając przez linię ciągłą – taka jazdna na pewno oceniona zostanie negatywnie – pierwszy błąd.

 

Egzaminator też jest kierowcą

  • Nie traktuj egzaminatora jako osoby która za wszelką cenę chce Cię oblać! Jego zadaniem jest sprawdzenie Twoich umiejętności!
  • Egzaminator nic nie mówi podczas jazdy? Milczy dlatego aby Cię nie rozpraszać.
  • Na egzaminie prezentujesz swoje umiejętności w prowadzeniu samochodu a nie pokazujesz, że potrafisz zdać egzamin. Potrafisz przecież całkiem nieźle jeździć – pokaż to!

One Comment on “Zmiana kierunku jazdy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *