Zmiany dla nowych kierowców – ustawa podpisana

Jak wiadomo, zmiany dla młodych kierowców, które miały wejść w życie 4 stycznia 2016 zostały odłożone w czasie. Dziś wiadomo już kiedy mają zacząć obowiązywać. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym. Nowe zmiany wprowadzają między innymi usługę „Sprawdź naukę jazdy”. Wreszcie o jakości szkolenia przestanie decydować wskaźnik zdawalności.

 

 

Okres próbny dopiero w 2017 roku

Podpisana przez Prezydenta nowelizacja ustawy przewiduje wdrożenie nowego systemu CEPIK 2.0 dopiero 1 stycznia 2017. To właśnie problemy z tym systemem spowodowały odsunięcie w czasie wprowadzenia nowych przepisów (które miały zacząć obowiązywać właśnie 4 stycznia 2016).

Nowe przepisy między innymi:

  • wydłużają do dwóch wzrośnie tzw. okres próbny (obecnie trwa on rok),
  • wprowadzają dla młodych kierowców obowiązkowe kurs i szkolenie.
  • przez pierwszych osiem od zdobycia uprawnień wprowadzają ograniczenia prędkości (niezależnie od znaków) – 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h w terenie niezabudowanym i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej.

Czytaj więcej o nowych przepisach na naukajazdy-zamosc.pl.

 

Od stycznia 2017 udostępniona będzie także możliwość sprawdzenia on-line salda swoich punktów karnych a także rodzaju naruszeń przepisów jakie popełnił kierowca.

 

Sprawdź szkołę jazdy

Pozwoli na ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez przyszłych kursantów na podstawie udostępnionych danych statystycznych. Jednocześnie zwiększy to konkurencję między szkołami i może przyczynić się do wzrostu jakości świadczonych usług. Wreszcie jakość szkolenia nauki jazdy nie będzie mierzona za pomocą wskaźnika zdawalności.

Czytaj też

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *