Zmiany w egzaminach na prawo jazdy: będą kolejki?

W połowie przyszłego roku czekają nas zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Mogą wydłużyć się mogą kolejki do egzaminu na prawo jazdy. Od 1 stycznia 2015 r. zdający egzamin na prawo jazdy będą mieli dodatkowe zadania:

 

  • właściwą zmianę biegów,
  • hamowanie silnikiem.

To inaczej ekojazda. Nowe zasady opisuje rozporządzenie ministra transportu.

Egzaminator będzie zwracał uwagę na wskazania obrotomierza i korzystając ze swojego doświadczenia, określał, czy bieg jest zmieniany we właściwym momencie. Powinien być wrzucany na wyższy między wartością 1800 a 2600 obrotów.

– wyjaśnia Tadeusz Hryniewiecki, dyrektor działu egzaminowania WORD we Wrocławiu.

Zielony listek

Większe zmiany wejdą od 1 stycznia 2016 r. i są już określone w ustawie o kierujących pojazdami (częściowo obowiązuje od stycznia 2013 roku).

W 2016 roku każdy, kto zda egzamin na kategorię B, otrzyma tymczasowe prawo jazdy i zielony listek, który będzie musiał obowiązkowo przykleić na samochodzie. 

W okresie próbnym na młodego kierowcę będą też nałożone większe ograniczenia prędkości. Taki kierowca w mieście, w obszarze zabudowanym, będzie mógł się poruszać z prędkością do 50 km/h, nawet jeśli znaki dopuszczałyby możliwość szybszej jazdy. Poza obszarem zabudowanym do 80 km/h (a nie do 90 km/h), a na autostradzie zamiast 140 km/h, maksymalnie 100 km/h. 

W okresie próbnym nie będzie można też podjąć pracy jako kierowca i założyć działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem pojazdów.

Młody kierowca będzie miał od 4 do 8 miesięcy na zaliczenie godzinnego kursu teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa jazdy w WORD-zie i dwugodzinnego kursu z praktyki jazdy, który przeprowadzać będą ośrodki doskonalenia techniki jazdy.

Za testy trzeba będzie oczywiście zapłacić, około 300 zł. Aby tych opłat uniknąć, kursanci będą masowo zapisywać się na egzaminy w połowie 2015 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *