Cofaj, cofaj!

Cofaj, cofaj!

…a teraz patrz co zrobiłeś

 

Nawet 25 proc. kolizji ma związek z cofaniem. To dużo, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że statystyczny kierowca cofając, przejeżdża… niewiele ponad półtora kilometra rocznie.


Najczęstsze błędy podczas cofania to wykonywanie tego manerwu bez należytej koncentracji i przy zbyt dużej prędkości. Cofanie nie należy do lubianych manewrów. Wpływ na to ma jednak nie tylko ograniczona widoczność podczas cofania, ale także brak wprawy samych kierowców.

Podstawowa zasada bezpiecznego cofania to uważne obserwowanie przestrzeni obok i za samochodem w lusterkach. Nie powinno się jednak polegać tylko na nich ze względu na martwy punkt, czyli miejsce nieco z tyłu i z boku pojazdu, którego nie widać w żadnym lusterku. Zachowanie wyjątkowej ostrożności jest szczególnie istotne podczas cofania w miejscach, gdzie jest wiele osób oraz innych samochodów, np. na parkingach galerii handlowych. Kierowca powinien cofać bardzo ostrożnie i powoli nawet jeśli wydaje mu się, że bezpośrednio w pobliżu nie znajdują się żadni ludzie ani przedmioty mogące uniemożliwić bezpieczne cofanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które ze względu na niski wzrost mogą nie zostać zauważone przez cofającego kierowcę. Jeśli jest taka możliwość, warto aby kierowca skorzystał z pomocy pasażera, który wysiądzie i wskazując drogę z zewnątrz ułatwi cofanie . Kodeks nakazuje wręcz nam takie działanie.

W ubiegłym roku na polskich drogach nieprawidłowe cofanie było przyczyną ponad 600 wypadków, w których śmierć poniosło 21 osób, a 614 zostało rannych. 

 

 

Cofając pamiętaj o:

  • dokładnym rozejrzeniu się dookoła zanim rozpoczniesz cofanie;
  • utrzymywaniu minimalnej prędkości podczas wykonywania tego manewru;
  • kontrolowaniu w lusterkach tego co dzieje się wokół samochodu;
  • prawidłowym używaniu kierunkowskazów;
  • zachowaniu szczególnej ostrożności, nawet jeśli wydaje Ci się, że wokół nie ma żadnych pojazdów ani osób;
  • poproszeniu pasażera o pomoc, jeśli wymaga tego sytuacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *