Idą zmiany w egzaminach na prawo jazdy?

Czy będą zmiany w egzaminach na prawo jazdy? Posłanka Anna Sobecka wystosowała do ministrów infrastruktury i budownictwa oraz spraw wewnętrznych i administracji dwie interpelacje. Dotyczyły one zmian w egzaminach na prawo jazdy.

 

 

Interpelacja nr 223

Szanowny Panie Ministrze, po przeprowadzonej kontroli NIK informuje, że wprowadzane w ostatnich latach zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu kandydatów na kierowców nie wpłynęły znacząco na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Egzamin na prawo jazdy zdaje zaledwie co trzeci kursant, a polscy młodzi kierowcy są w czołówce państw Unii Europejskiej jako sprawcy wypadków. Rygoryzm egzaminów nie przekłada się na poprawę umiejętności kierowców, ale korzystnie wpływa na sytuację finansową WORD-ów, które utrzymują się głównie z opłat egzaminacyjnych.

W związku z powyższym pytam:

  1. Czy Ministerstwo przewiduje zmiany w egzaminach na prawo jazdy?

  2. Jakie działania zostaną podjęte w celu znaczącej poprawy bezpieczeństwa na drogach?

Interpelacja nr 226

Szanowny Panie Ministrze, media informują, że zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu kandydatów na kierowców przeprowadzane w Polsce w ostatnich kilkunastu latach – w celu poprawy bezpieczeństwa jazdy – nie przyniosły na razie oczekiwanych rezultatów. Nowe procedury szkolenia i egzaminowania nadal nie przygotowują do bezpiecznego i sprawnego uczestnictwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza do radzenia sobie w trudnych sytuacjach na drogach. Zaostrzony poziom egzaminów nie przekłada się na poprawę umiejętności kierowców, ale korzystnie wpływa na sytuację finansową WORD-ów, które utrzymują się głównie z opłat egzaminacyjnych.

W związku z powyższym pytam:

  1. Kto zdaniem Pana Ministra jest największym beneficjentem zaostrzonych przepisów na prawo jazdy?

  2. Czy Ministerstwo planuje zniesienie rygorystycznych przepisów skoro nowe procedury szkolenia i egzaminowania nadal nie przygotowują do bezpiecznego i sprawnego uczestnictwa w ruchu drogowym?

Druki sejmowe

One Comment on “Idą zmiany w egzaminach na prawo jazdy?”

  1. Jakieś debile w tym sądzie pracują. Autentycznie, poziom IQ <90 ??? To dlaczego np. ograniczenie prędkości na znaku obszaru zabudowanego obowiązuje na całym obszarze a nie tylko do skrzyżowania? To oczywiste, że chodzi tylko o próg zwalniający, a egzaminator to jeden z tych, którzy lubią się dopieprzyć do czegokolwiek. IMHO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *