Wyłączona sygnalizacja: patrz na znaki

Sytuacja w której nie działa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu może zaskoczyć nawet kierowców. W takiej sytuacji pierwszeństwo przejazdu określają znaki drogowe. Przejazd przez takie skrzyżowanie nie powinien nastręczyć trudności, pod warunkiem, że… popatrzyłeś na znaki. 

 

Często jednak, wyłączenie sygnalizacji zauważasz będąc tuż przed sygnalizatorem, tam, gdzie  znaki ustalające pierwszeństwo przejazdu już nie są widoczne.

 

Film przedstawia wyłączoną sygnalizację na ul. Lwowskiej w Zamościu. Skrzyżowanie bywa odwiedzane na egzaminach, a wyłączona sygnalizacja może zaskoczyć nawet kierowców.

W czym problem?

  1. Przy włączonej sygnalizacji świetnej pamiętaj, że jest ona dwufazowa, tzn ruchem zarządzają dwa sygnalizatory dla tego samego kierunku jazdy, a miejsca zatrzymania oddalone są od siebie o kilkadziesiąt metrów. Czerwony / żółty sygnał nakazuje Ci zatrzymanie się przed najbliższym sygnalizatorem.
  2. Przy wyłączonej sygnalizacji świetlnej obowiązują cię znaki ustalające pierwszeństwo przejazdu.
  3. Żółte pulsujące to dla Ciebie sygnał, że sygnalizacja jest wyłączona. Szukaj więc znaków ustalających pierwszeństwo przejazdu . Nie zapominaj o tabliczkach T-6 określających przebieg drogi z pierwszeństwem nauka jazdy zamość!
  4. Przy wyłączonej sygnalizacji świetlnej nie obowiązują cię linie zatrzymania złożone z prostokątów .
  5. …no chyba, że na przejściu dla pieszych pojawią się piesi, wówczas celem ustąpienia im pierwszeństwa zatrzymujesz się właśnie przed linią .
  6. …i pamiętaj, że piesi nie muszą czekać na zielony sygnał  do przejścia – sygnalizacja jest przecież wyłączona.
  7. Po opuszczeniu skrzyżowania zajmij właściwy pas ruchu. Organizacja skrzyżowania wyprowadza Cię na lewy pas, który należy zmienić na środkowy, prawy skrajny jest bowiem pasem zanikającym, wyznacza go linia podwójnej szerokości. Oczywiście zajęcie tego pasa ruchu nie będzie błędem, jednak wcześniej czy później należy z niego uciekać (zakładamy, że podczas egzaminu nie skoczysz do MC Donalda ;) ).

Przepis

1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.
2. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do je-go kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogo-wymi.
3. Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *